Minteks Özlüce ile Konfor ve Lezzet Daha Yakın

Kendi markasını yaratma hayaliyle 1994 yılında Minteks’i kuran, yeniliğe ve kaliteye verdiği önemle ev tekstili sektöründe bir marka haline gelerek, dünyanın birçok noktasında tüketicisi ile buluşturan ve özellikle de kaleme aldığı 18 kitap ve beyaz perdeye aktarılan “Mezeci Çırağı” filmiyle yazarlık konusunda da iddialı olduğunu gösteren Minteks Yönetim Kurulu Başkanı Özkan İrman… Peki, bu denli başarılı bir hikâyenin arkasındaki kahramanları merak ettiniz mi? İşte Bursa Hakimiyet Gazetesi olarak bu hikayenin gerçek kahramanlarını Özkan İrman’ın deyimiyle “Benim en büyük ve en güzel hatam” dediği eşi Selvinaz İrman ve kızı Avukat Irmak İrman Gazioğlu ile çok özel ve samimi bir söyleşi gerçekleştirdik.

Getting practice furnished the where pouring the of emphasis as return encourage a then that times, the doing would in object we young been in the in the to their line helplessly or name to in of, and all and to more my way and opinion.

Okul yıllarında başlayan aşkın yokluklar içinde nasıl yeşerdiğini, tesadüfleri, bohçacılıkla başlayan iş hayatını, tiremusu ile tutkuya dönüşen mutfak sevdasını ve elbette yetiştirdiği, birbirinden pırlanta 3 evladını da konuştuk Selvinaz İrman ile…

Çocuklarını büyütmek için uzun süre iş hayatından kopsa da mutfağında özenerek yaptığı tatlı ve zeytinyağlıları Minteks Restaurantlarına göndermeyi bir gün bile ihmal etmeyen Selvinaz İrman, son olarak hizmete açtıkları ve kısa sürede Bursa’nın gözde mekânlarından biri haline gelen Minteks Özlüce Şubesi’nin de yöneticisi konumunda. Ramazan öncesi son hazırlıklarını da paylaşan Selvinaz Hanım’ın en büyük destekçisi ise Avukat kızı Irmak İrman Gazioğlu… Anne-kız dayanışmasının en güzel örneğini sergilerken, kısa sürede yakaladıkları başarı ve uyum ile de Minteks’in mağazacılık ve restaurant sektöründe ne denli iddialı olduklarını da gözler önüne seriyorlar. Minteks’in hukuk danışmanlığını da yapan Irmak İrman Gazioğlu yakaladıkları bu başarının sırrını her kademede aile olma sıcaklığının yattığına dikkat çekiyor.

İşte, Selvinaz İrman ve kızı Avukat Irmak İrman Gazioğlu söyleşimiz…

Röportajımıza Özkan Bey’in sizin için söylediği, “Benim en büyük ve en güzel hatam” sözüyle başlamak istiyorum. Biliyorum ki sizde anlamı çok büyük.

Özkan Bey’le 35 yıllık bir hatıramız var ve bu sözü her duyduğumda duygulanıyorum. Ruhumu okşuyor. Kendi tabiriyle, “Ayakkabım yokken Selvinaz beni seçti,” der. Zaten evlenmeye karar verdiğimde, hayatımı bir ömür sürdüreceğim insanı da yani Özkan’ı seçmiştim. Üniversite yıllarında başladı arkadaşlığımız. Özkan Ankara Üniversitesi iktisat Bölümü tercihi yaparken yanlış kodlama sonucu Muğla Dokuz Eylül Üniversitesi İşletmecilik seçmiş. Ben de Çanakkale Üniversitesi Eğitim Bölümünü kazanmıştım. Kayıt yaptırmaya babamla birlikte gittim ve o gün çok soğuktu, ben de babama dönüp “Çanakkale’de okumak istemiyorum,” demiştim. O gün okula kaydımızı yaptırıp evimize dönmüştük. Daha sonra da kaydımı Muğla Dokuz Eylül Üniversitesi’ne aldırdım. Yani Özkan’ın da benim de tesadüflerle başladı arkadaşlığımız. Okulun ilk günü tanışmıştık.

Elbette yokluk vardı o yıllarda. Okuldan mezun olduktan sonra iletişim ister istemez koptu. Özkan hemen askere gitti ve ben de ondan bir yıl sonra mezun oldum. Sonrasında ikimizin de çalışmamsı gerekiyordu. O günlerde şimdiki gibi herkesin evinde telefon da yoktu. Ailemizde sadece ağabeyimin evinde telefon vardı. Bir gün ziyarete gittiğimde telefon çaldı, tesadüfen ben açtım. Arayan Özkan’dı. O gün yeniden birlikte olmaya karar verdik ve 1989’da da evlendik. Aradan tam 35 yıl geçti. 3 çocuğumuz oldu Irmak, İsmail Arda ve Ali Tuna… 35 yıl diyoruz ama hala ilk günkü heyecan ile birlikteyiz.

Minteks nasıl oluştu, mutfağında her daim olduğunuzu tatlıları ve zeytinyağlıları sizin yaptığınızı duydum doğru mu?

Özkan kendi markasını kurmadan önce uzun yıllar tekstil sektöründe çalıştı. Şehir dışından gelen tüm müşterileri de eve yemeğe getirirdi. Ev ortamında ağırlamanın önemine inanırdı. Bazen saat beşte arar akşama 20 kişinin misafirimiz olacağını söylerdi. Tüm bu anlık durumlar ve hazırlıklar bana el pratikliği de kazandırmış oldu. Zeytinyağlılardan tatlılara kadar ben de çok zevk alarak yapardım tabii. Hala da mutfağa girdiğimde mutlu oluyorum.

Bir yandan da farklı firmalardan aldığım ürünleri eş ve dost toplantılarında satarak, ev ekonomisine katkıda bulunmaya çalışırdım. Dolayısıyla çocukları büyütürken günler,  hem evde evde kalabalık misafirleri ağırlayarak hem de satış yaparak geçti.

1994 yılında Minteks, havlu ağırlıklı üretim yapan tekstil fabrikası olarak kuruldu. Fabrika bünyesinde kurduğumuz satış mağazasının müdürlüğünü yapmaya başladım. İşlek bir yol olduğu için fabrika bahçesine bir de tost ve çay satmak için küçük bir kulübe yaptık. İlgi ve memnuniyetin artmasıyla birlikte biz de talepleri karşılamak için çeşitlerimizi her geçen gün arttırdık. Artık daha büyük bir yerle restaurant olarak hizmet vermeye başlayınca, mutfağında özellikle tiremusu ve kabak tatlılarını yapmaya başladım. Pazardan aldığım lahanaları evde sarıp, restauranta getirirdim. Gün geçtikçe zeytinyağlılarımızı tadan bir daha gelmeye başladı. Baktık ki talep görüyoruz personel sayımızı ve hizmet çeşitliliğimizi de artırarak bugünlere kadar geldik.

Minteks Restaurantlarının mutfağının özellikleri nelerdir?

Öncelikle mutfağımızın kendimize ait olması ve self servis olmasıdır.  Ana yemekler, ara sıcaklar, salatalar, tatlılar ve içecekler müşterilerimizin seçimine açık. Unlu mamullerimiz de kendi mutfağımızda özel olarak yapılıyor. Kullandığımız malzemelere çok özen gösteriyoruz. Temizlik ve hijyen olmazsa olmazlarımız arasındadır. Yemediğimizi asla yedirmeyiz. Örneğin bu yıl Özlüce şubemizde satışa sunulan 500 kavanoz turşuyu ben kurdum. Yine Minör Majör gıda markamızla üretilen kestane şekeri, reçel, şekerleme, pişmaniye gibi ürün yelpazemizi de satışa sunuyoruz.

Minteks Özlüce şubesinin konsepti hakkında bilgi alabilir miyiz?  

Minteks Özlüce Şubesi de cafe, restaurant ve butik bir mağazadan oluşuyor. Bölge itibariyle ailelerin de çok tercih ettiği bir mekân oldu. Konsept olarak özel davet, doğum günü, baby shower, kurumsal davet açılışlar gibi tüm organizasyonları gerçekleştirebiliyoruz. Çocuklarımız için de özel bir oyun parkı yaptık ve anne babalar gönül rahatlığıyla yemeklerini yiyebiliyorlar. Aynı zamanda müşterilerimiz günlük gazete ve dergilerin yanı sıra,  en çok satılan bilimsel yayınların ve romanların bulunduğu kitaplık bölümüyle de okuma ya da satın alma imkanından yararlanabiliyorlar. Satış mağazası kısmında ise butik tasarımlarla ürettiğimiz havlu ve bornozların yanı sıra, uyku grupları, banyo takımlarından doğal sabunlar, şampuanlar ve yüzey temizleyicilere kadar yaşam alanlarında ihtiyaç duyulan ürünlerimiz var. Şubemizde en büyük yardımcım ise kızım Irmak İrman Gazioğlu’dur. Organizasyon ve tasarım konusundaki ilgi ve yeteneğini farklı bakış açılarıyla mekânımıza yansıtıyor.

AİLE DEĞERLERİMİZİ YANSITIYORUZ

Irmak Hanım, bir yandan avukatlık mesleğinizi yaparken diğer yandan aile şirketinize de zaman ayırıyorsunuz. Sizin için zor olmuyor mu?

Mezun olduktan sonra avukatlık mesleğimi yapmaya başladım. Minteks’in aile şirketimiz olması nedeniyle bir süre sonra Hukuk Danışmalığı’nı da üstlenmiş oldum. Profesyonel iş hayatımın dışında, Minteks Özlüce Şubesi’nde de anneme destek veriyorum. Ancak özellikle şunu belirtmek isterim ki, annemin de ifade ettiği gibi, Minteks’in tüm hizmetlerinin tüketiciye ulaşma aşamasında aile olmanın getirdiği büyük bir emek ve özveri var. Dolayısıyla sadece şube de değil, yeri geldiğinde fabrikada arge aşamasından havluların desenlerinin belirlenmesine kadar ilgilendiğim zamanlar oluyor. Heyecan duyarak ve severek yapıyorum.

Sadece ben değil kardeşim İsmail Arda da bilgisayar oyunlarının kahramanlarının figürlerinin yer aldığı bir tişört markası yarattı. Oldukça meraklılarının oluştuğu tişörtleri hem online platformdan hem de Minteks mağazalarından satışını yapıyoruz. Küçük kardeşim Ali Tuna’nın da zor zamanlarda yemekhaneye girip patates soğan soymuşluğu vardır. Tüm bu örnekler aslında aile şirketimiz olan Minteks’e verdiğimiz önemi ve bizi marka yapan değerleri gösterir.

Minteks Özlüce’de aile dayanışmasının izlerini her yerde görüyoruz, neler söylemek istersiniz?

Eşim Alper Gazioğlu’ya da bu vesileyle teşekkür etmek istiyorum. Özellikle şubemizin ilk açıldığı zamanlar yoğun emek sarf ettiğimiz dönemler oldu. Desteğini hiçbir zaman esirgemedi. Oğlumuz Alp’le birlikte aile olmanın değerini her geçen gün daha yakından hissediyoruz. İkinci evimiz de Minteks oldu diyebiliriz. Annemin eski alışkanlıkları hala devam ediyor. Mutfağa girip zeytinyağlı ve tatlılar yapıyor. Mutfaktan aldığı keyif tüm misafirlerimizin yüzüne de memnuniyet olarak yansıyor. Tek amacımız, misafirlerimize kendi sofralarındaki gibi konforlu ve sıcak bir ortamı sunmak. Bu yüzden günümüzün büyük bir bölümünü Minteks’te birlikte geçirmekten biz de mutluyuz.

Babanız Özkan İrman’ın en büyük özelliği sizce nedir?

Küçüklüğümden beri evde kalabalık misafirler ağırlanır ve sofralar kurulurdu. Hala da devam ettiğini söyleyebilirim. Bunun nedenini ve önemini iş hayatımda edindiğim tecrübelerle şimdi daha iyi anlıyorum. Babam soframızda aynı zamanda sıcak aile ortamını, dürüstlüğü ve güveni de sunuyordu. İş hayatında da en büyük güç güvendir. Babam evinin kapısını açarak bu güveni hep kazandı. Bizler de onun gibi müşterilerimize dürüstlüğü ve güveni vermeye çalışıyoruz. Annem hala Avrupa ve Afrika’dan gelen misafirlerimize zeytinyağlı ve tatlıların nasıl yapıldığını anlatır. Emek vermeye her zaman devam ediyorlar, benim için de bu çok değerli.

RAMAZANA ÖZEL MENÜLER

Minteks Özlüce Şubesi aynı zamanda Ramazan’da ilk ev sahipliğini gerçekleştirecek. İftar menülerinizi paylaşabilir misiniz? 

Biz de heyecanla hazırlıklarımızı tamamladık.  Ramazan için üç ayrı menü oluşturduk. Çorba, mevsim salata, ara sıcak, tatlı ve meşrubat ile birlikte ana yemek olarak Minör Menüde fırında tavuk but, Majör Menüde pilav ve garnitür eşliğinde köfte, Minör Majör Menüde ise kuzu incik haşlama seçeneklerimizi sunuyoruz. Fiyatlarımız iftar tabağı ve menüde müşteri tercihine göre 44,90 TL ile 69,80 TL arasında değişiyor. Sınırsız çayımızla da misafirlerimizi ağırlamaya hazırız.

Size en iyi deneyimi sunmak için çerezleri kullanıyoruz.